Vaša nakupovalna košarica

Kontaktirajte nas

Košarica
 0,00
KALILNIK GEO – naravni glineni

KALILNIK GEO – naravni glineni

 42,90 z DDV

KALILNIK

Glina velja za enega najboljših okolj za rast kalčkov. Poroznost gline vzdržuje konstantno vlažnost, ki zagotavlja hitro rast kalčkov. Ta kalilnik je narejen tako, da ga enostavno osvetlimo ali zatemnimo. Če posodice naložimo eno v drugo in prekrijemo s pokrovom ustvarimo temen in vlažen prostor, ki je zelo primeren za vzgojo stročnic. Dobra prezračenost preprečuje razvoj plesni. Glineni kalilnik GEO je umetniški izdelek tradicionalnih oblikovalcev gline iz Sienne.

 

 

Vam je izdelek všeč in bi ga želeli deliti?

Opis

KALILNIK

Navodila za uporabo GLINENEGA KALILNIKA:

Glinen kalilnik je plod toskanskih lončarjev. Inovativen sistem razmika pladnjev nam omogoča dvojen način gojenja – v svetlobi ali temi. Pladnji so lahko nastavljeni tako, da zrak in svetloba prosto dostopa do kalčkov v nižjih slojih, lahko pa so nastavljeni tako, da zaprejo ta prostor in tako ustvarijo temno in vlažno okolje. Premer pladnjev je cca. 15cm.Kako kaliti:

Seme namočite čez noč (8-10 ur). Naslednji dan splaknite seme pod tekočo vodo in jih razporedite enakomerno po pladnju, če je potrebno, tudi s pomočjo rok. Seme prelijte s polnim kozarcem vode vsaj dvakrat dnevno (1 zjutraj in 1 zvečer); v primeru toplega vremena dodajajte vodo bolj pogosto, da se seme ne osuši. Ko kalite veliko količino semen, poskrbite za to, da so vsa navlažena enakomerno. Kalilnik imejte na sobni temperaturi, izogibajte se direktni svetlobi na seme. Kalčki so pripravljeni v 3-5 dneh, glede na sobno temperaturo in sorto rastline. Kalčke shranjujte v hladilniku do 1 tedna. Če je potrebno, pred zaužitjem odstranite luščine semena.

Kako kaliti mucilagena semena (kreša, lan, bazilika, rukola, chia)?
Tudi mucilagena semena se lahko kali tako, kot navadna, le da jih namakamo le kakih 15 min. Tako bodo semena sprostila sluz, ki se bo skozi kaljenje vpila v glino. Kalčkov nato ne vlažimo dokler glina ne »popije« sluzi, nato pa jih vlažimo 2x dnevno. Pripravljeni so v cca. 5-6 dneh.

Čiščenje glinenega kalilnika:

Po uporabi kalilnika, le-tega dobro operemo in odstranimo vse koreninice, kalčke itd. Tudi luknjice je potrebno sčistiti, saj se v nasprotnem primeru lahko ob naslednjem kaljenju tam razvijejo bakterije in plesni. To lahko naredimo tako, da z zobotrebcem prepikamo luknjice in s tem odrinemo umazanijo iz le-te. Lahko pa umit kalilnik prepihamo s pomočjo sunka zraka (npr. s kompresorjem). S tem namreč spihamo vse preostale delce semen, koreninic oz. kalčkov, ki bi nam ob naslednjem kaljenju lahko povzročali težave. V primeru, da kalilnik ne bomo takoj znova uporabili, ga pred shranjevanjem dobro osušimo. Ker je kalilnik iz žgane gline, ga lahko po potrebi tudi razkužimo v pečici ali v vroči vodi.

Dodatne podrobnosti

Navodila za kaljenje

GEO NaravNi GliNENi kalilNik kalilnik sestavlja: podlaga 3 pladnji za kaljenje z drobnimi luknjicami za odtekanje vode pokrov Navodilo za uporabo: Kalilnik potopimo v veliko posodo napolnjeno z vodo za 12 do 24 ur. Daljši čas namakan- ja zagotavlja boljše rezultate. Semena namočimo čez noč (8 do 12 ur), saj je s kaljenjem najbolje pričeti zjutraj. Lahko se odločimo za kaljenje le ene ali več vrst semen. Istočasno lahko uporabimo vse pladnje za kaljenje ali pa le enega, če potrebujemo manj kalčkov. Semena enakomerno in v tankem sloju razporedimo po pladnjih za kaljenje. Pri tem si pomagamo z rokami. V primeru zelo drobnih semen dno kalilnika prekrijemo s kosom gaze, da semena ne bodo zamašila odtočnih luknjic. Pladnje naložimo enega na drugega tako, da med njimi nastane reža, skozi katero pronica nekaj svetlobe (kot na fotografiji na originalnem pakiranju). Pladnji za kaljenje naj stojijo na podlagi, ki je brez luknjic, da se v njej lahko nabira voda. Podlage ne uporabljamo za kaljenje. Zgornji pladenj pokrijemo s pokrovom. Semena oziroma kalčke namočimo 2x na dan, najbolje zjutraj in zvečer. Posamezne plad- nje za kaljenje zložimo v pomivalno korito in v vsakega nežno (da semen ne odplavimo iz pladnja) nalijemo vode do vrha. Počakamo, da voda odteče, nato pladnje spet zložimo na podlago in pokrijemo s pokrovom. V poletnem času oziroma v zelo vročih in suhih prostorih semena oziroma kalčke namakamo 3 do 4 krat na dan. Kalilnik naj stoji v prostoru sobne temperature in naj ne bo izpostavljen direktni svetlo- bi. Šele zadnji dan kaljenja kalilnik postavimo na okno, vendar ne na direktno sonce, da kalčki ozelenijo. Dozorele kalčke hranimo v hladilniku največ 1 teden. kaljenje semen, ki se zasluzijo (kreša, rukola, lan, bazilika): Semena namočimo le za 1 uro. V primeru zelo drobnih semen dno kalilnika prekrijemo s kosom gaze, da semena ne bodo zamašila odtočnih luknjic. Semena v enakomernem tankem sloju razporedimo po dnu kalilnika. Pomagamo si z rokami. Prve 3 do 4 dni seme- na namakamo 5 do 6 krat na dan. Pomagamo si z razpršilko. V nadaljnjih dneh namakamo le 2 do 3 krat, dokler kalčki ne dozorijo, to je 8 do 10 dni.